KOSTNO-MIŠIČNE BOLEZNI v delovni organizaciji
Avtor: Davor Denkovski, dr. med., spec. MDPŠ
Kostno-mišične bolezni sodijo med najpogostejše bolezni, ki pestijo zaposlene. Medje sodijo bolezni in stanja, ki prizadenejo mišice, tetive, sklepe in kosti.

TEŽAVE ZAPOSLENIH -> TEŽAVE PODJETJA
Zdravstvene težave se pojavljajo v različnih razsežnostih, od blažjih bolečin – povzročiteljev prezentizma, do resnejših zdravstvenih stanj, ki zahtevajo odsotnost z dela in medicinsko obravnavo ter kompleksnih primerov, ki pripeljejo do pogostih, ponavljajočih se in dolgotrajnih bolniških odsotnosti in omejitev pri delu, trajne delovne invalidnosti ali popolne nezmožnosti za delo.

zdrava hrbtenica
Hrbtenica je po dvajsetem letu starosti podvržena degenerativnim spremembam, na hitrost njene obrabe pa vplivajo tudi obremenitve, ki nastajajo pri delu ter izven dela.
Hrbtenico tvori steber koščenih vretenc, med katerimi se nahajajo medvretenčne ploščice. Slednje so vezivno-hrustančne strukture, ki imajo vlogo amortizerjev, in so posebej občutljive za procese obrabe.

BOLEČINA V KRIŽU, IŠIAS, HERNIJA DISKA
Posledica dolgotrajnih obremenitev hrbtenice ali nepravilne drže, na primer pri sedenju ali premeščanju bremen, je lahko izbočenje ali izlitje vsebine medvretenčne ploščice – tako imenovana hernija diska.

Dejavniki tveganja
Zdravju hrbtenice ne škodijo le težaška fizična dela, temveč tudi delo, ki je na prvi pogled fizično zelo lahko, na primer sedeče delo (tudi delo z računalnikom).
Najpogostejše prekomerne obremenitve hrbtenice pri delu so povezane z:
- dolgotrajnim sedenjem
- dolgotrajnimi neergonomskimi telesnimi položaji, t.i. “prisilne drže”: predkloni, zasuki hrbtenice…
- premeščanjem bremen, ponavljajočimi se gibi in uporabo sile.
